Sergi: İmgeler ve Çizgiler

Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi, Eskişehir’in tanınmış ressamlarından Zafer Dilekçi’nin “İmgeler ve Çizgiler ” başlıklı resim sergisine ev sahipliği yapıyor. İmgeyi sanatsal yaratım sürecinin ilk basamağı ve vazgeçilmezi olarak tanımlayan sanatçı Zafer Dilekçi’nin , son dönem geometrik soyutlama tarzındaki sanatsal üretimleri 16 Mart  -10 nisan 2021  tarihleri arasında  SKSM ‘ de ziyaret edilebilir.

Modern dönemde insanın toplum içinde zamanla yalnızlaşması ve bireyin psikolojik ve sosyal dünyası, resimlerinin temel omurgasını oluşturan sanatçı, kompozisyonlarında sıklıkla insan ve hayvan figürlerine yer verdi .Bazı seri çalışmalarında resimlerini karikatürize bir çizgi ile bütünleştiren sanatçının son dönem eserleri sergide görülebilir. Sanatçı, biçimi kendi iç döngüsünde bölümlesede ,kullandığı, dikkat çeken renklerle ,bütünsel bir harmony yakalamıştır Gerek insan gerek hayvan figürlerinde, çizgisel bölümlenmeler azda olsa ritmik bir salınım hissi verirken izleyiciyi hem düşündürüp hem de  görselliğin estetiğinde bırakır.

Sanatçı, 1978’de Ankara da doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladı. 2002’de, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü derece ile bitirdi. 2006 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim – İş Eğitimi Bölümü’nde Pedagojik Formasyon Eğitimini tamamladı. 2005-2008 yılları arasında Kocaeli ve Ankara’da Görsel Sanatlar öğretmeni olarak görev yaptı. 2008 yılından beri Eskişehir’de Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak görev yapıyor. 2002 yılında Erciyes Üniversitesi’nin düzenlediği resim yarışmasında’’ Tavla ‘’adlı eserle mansiyon ödülüne layık görüldü.İlk kişisel sergisini; 2002 yılında Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde açan sanatçının 12 kişisel sergisi bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dipnotsanat sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et