17. İstanbul Bienali Mekanları

17. İstanbul Bienali Mekanları

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 17. İstanbul Bienali, bu yıl, geleneksel sanat mekânlarının dışına çıkarak kitapçılar, sahaflar, hastaneler, huzurevleri, kafeler, metro durakları ve özel bir radyo istasyonunun da aralarında olduğu onlarca farklı mekâna yayılacak.

2021’de pandemi nedeniyle ertelenen, 17 Eylül-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan bienal ölçeği, yöntemi ve hedefleri açısından da önceki edisyonlardan farklılaşıyor. Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünü üstlendiği bienalin sergileri İstanbul’un üç semtinde yoğunlaşacak.

Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Beyoğlu, Kadıköy ve Fatih

Beyoğlu’ndaki bienal mekânları arasında daha önce serginin üç edisyonuna ev sahipliği yapan Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul’un Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA) ve İstanbul’daki en eski Rum okullarından, 1999’dan bu yana kapalı olan Merkez Rum Kız Lisesi yer alacak.

Pera Müzesi

Kadıköy’deki bienal mekânları arasında endüstri mirasının kültür-sanat ekseninde aktif bir kamusal alana dönüştüğü Müze Gazhane ve savaş koşullarından dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli sanatçıların kurduğu bağımsız bir sanat alanı olan arthereistanbul bulunacak.

Fatih’te ise Türkiye’nin önde gelen hattat ve cilt sanatçılarından Prof. Emin Barın’ın 1987’ye kadar atölye olarak kullandığı, iki yıl önce bağımsız sanat alanı olarak yeniden açılan Barın Han ile İstanbul’un en eski hamamlarından Küçük Mustafa Paşa Hamamı bienalin tarihi yarımadada semti Fatih’teki ev sahipleri olacak.

blank

arethereistanbul. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren.

Dönüşüm ve Yeniden Yaratım Süreci

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın koşulları altında düzenlenen bu bienalin, her anlamda geçmişten gelen kalıpların ötesine geçmesi gerektiğini düşünen küratörler, sergi için bir tema ya da başlık seçmek yerine uzun soluklu bir dönüşüm ve yeniden yaratım sürecine odaklandı. 17. İstanbul Bienali projelerinin bir bölümüne internet üzerinden de erişilebilecek.

blank

Küçük Mustafa Paşa Hamamı. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

 

Kaynak:https://artdogistanbul.com/17-istanbul-bienali-mekanlari-belli-oldu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dipnotsanat sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin