Sergi:Nevhiz Tanyeli’nin “Varlığımın Garip Şarkısı”

Nevhiz Tanyeli’nin sanat hayatına dair izler taşıyan “Varlığımın Garip Şarkısı” başlıklı sergisi Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi içerisinde yer alan İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde 4 Aralık 2022’e kadar sanatseverlerle buluşuyor. Figüratif resmin önemli isimlerinden Nevhiz Tanyeli’nin yarım asrı aşan sanat hayatından izler taşıyan “Varlığımın Garip Şarkısı” sergisi, pandeminin  getirdiği kısıtlamalar çerçevesinde müze ve galerilerin ziyarete kapanması nedeniyle ertelenmişti.

Resimleriyle yaşamın çok boyutluluğunu anlatan, figüratif resmin sıra dışı isimlerinden Nevhiz Tanyeli, yaşamı farklı açılardan ele alarak kendine özgü kurguladığı görsel diliyle bireyin ve toplumun içinden geçtiği evreleri tuvallerinde yansıtıyor.

1941 yılında Edirne’de doğan Nevhiz Tanyeli, 1965’te Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu .Neşet Günal, Cemal Tollu ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan resim dersleri alan ve 30 yaşında Paris’e eğitim almaya giden sanatçı, burada dönemin usta ressamlarının çalışmalarını gözlemleme fırsatı buldu. Resim alanındaki incelemelerini Fransa, İngiltere ve İspanya’daki müze ve sanat galerilerinde sürdürdü, Goya üzerine araştırmalar yaptı. Yurt dışındaki ilk kişisel sergisini Paris’te Fernand Léger Sanat Galerisi’nde açtı . Sanat yaşamı boyunca yurt içi ve yurt dışında 27 kişisel, 115 karma sergiye imza atan Tanyeli, akademisyen kimliğiyle de geleceğin sanatçılarını yetiştirdi.

Eserlerinde insanı dünyanın güncel sorunlarıyla buluşturan özgür bir yaklaşım sergileyen Nevhiz Tanyeli, “Sanat trajik, komik, umarsız, bir o kadar da umut verici, güzel ve çirkin olan yaşamdan doğuyor. Resim yaparak yaşamın çelişkilerine, çok boyutluluğuna, dinginliğine akıl erdirmeye çalışıyorum” diyor.

​      Nevhiz Tanyeli’nin eserlerinden oluşan taşıyan “Varlığımın Garip Şarkısı” başlıklı sergiyi 4 Aralık 2022 ’e kadar Ankara Ulus’taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. katında yer alan İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynakça:

https://www.artfulliving.com.tr/gundem/nevhiz-tanyelinin-varligimin-garip-sarkisi-sergisi-is-sanat-ankara-sanat-galerisinde-i-26111.

https://www.muhalif.com.tr/haber/nevhiz-tanyelinin-yarim-asri-asan-sanat-hayatinin-sergisi-varligimin-garip-sarkisi-71896

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dipnotsanat sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et