Ozan Ünal: ”Çünkü bu bir oyun”

Galeri Selvin’in ev sahipliği yaptığı ve sanatçı Ozan Ünal’ın kadın ve erkek figürden türeterek öykülediği heykellerini bir araya getiren “Çünkü bu bir oyun” başlıklı sergi, 21 Ekim’de kapılarını açacak.  Ozan Ünal sadece bir kadın ve bir erkek figürden türeterek öykülediği heykellerinden oluşan “Çünkü Bu Bir Oyun” başlıklı sergisinde Adem ve Havva’dan bu yana hem kendimize hem de birbirimize oynadığımız; bazen esneyen gerilen, hatta dönüşen fakat hiç değişmeyen oyunları izleyip yorumluyor.

“…..Birgün sağ elime geldi kadının kendi gibiliği. Sol elime geldi erkeğin kendi gibiliği…Değdirdim…Uzaklaştırdım.Birleştirdim….Ayırdım.Ekledim….Çıkardım.Oynadım kendileriyle.Birileriyle;birbirleriyle…..”

1974 yılında İzmir’de doğan sanatçı Ozan Ünal ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de aldıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Bölümü’ne girdi. Bu bölümü yarıda bırakarak aynı fakültenin Moda ve Aksesuar bölümüne geçti. Eğitimi sırasında Beymen Academia Tasarım Yarışması, Deri Günleri Tasarım Yarışması gibi tasarım yarışmalarında ödüller aldı. Merkezi Danimarka’daki SAGA International Design Center Young Designer Seminar’da Türkiye’yi temsil etti. 2000 yılında “Sınırlandırılmış Hayalgücü-Tasarımcı Bakış Açısı” teziyle mezun oldu. 2001 yılında İzmir Karşıyaka’da Atölye Pi Tasarım ve Sanat Atölyesi’ni kuran sanatçı İstanbul ve İzmir’de kişisel sergiler açtı; eserleri Art NewYork, Art Miami gibi uluslararası fuarlarda sergilendi. Ünal, halen İzmir de kendi atölyesinde ağırlıklı olarak heykel  olmak üzere çeşitli disiplinlerde sanatsal çalışmalarına devam ediyor.

“Çünkü bu bir oyun” isimli heykel sergisi 21 Ekim – 21 Kasım tarihleri arasında Galeri Selvin Arnavutköy’de izlenebilir.

Kaynak:

https://www.artdogistanbul.com/tumu/guncel_sanat/kadin-ve-erkegin-oyunlari.htm

Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dipnotsanat sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et