London Mastaba Heykeli Artırılmış Gerçeklikle Yeniden Keşfediliyor

Londra’daki Hyde Park’ta gösterilen Christo ve Jeanne-Claude’un son kamusal çalışması London Mastaba artırılmış gerçeklikle yeniden keşfedilmeyi bekliyor. Serpentine Galleries ve Acute Art iş birliğiyle gerçekleştirilen projeyle sanatçıların ortak çalışması yaz boyunca the Acute Art App ile daha yakından ve detaylı olarak izlenebiliyor.

İlk kez 2018 yılında tanıtılan çalışma, 7000 renkli varilin sanatçılar tarafından bir araya getirilmesinden meydana geliyor. London Mastaba, Christo ve Jeanne-Claude çiftinin Birleşik Krallık’taki ilk büyük kamusal çalışması olmasıyla da önemli bir değer ifade ediyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında Christo’nun ölümünün ardından hayata geçen proje, sanatçı çifte bir saygı gösterisi niteliği de taşıyor. Sanatçıların önemli işlerini yeniden hatırlamak için büyük bir fırsat olan London Mastaba, çiftin diğer büyük kamusal işleri için de zemin hazırlıyor.

Christo ve Jeanne-Claude daha önce Berlin’deki Wrapped Reichstag (1972–95) ve Miami’deki Surrounded Islands (1980–83) isimli çalışmalarıyla da büyük bir başarı yakalamış, birçok prestijli ödül kazanmıştı.

 

​Kaynak:

https://www.artfulliving.com.tr/neler-oluyor/london-mastaba-heykeli-artirilmis-gerceklikle-yeniden-kesfediliyor-i-21520

 

https://www.designboom.com/art/christo-london-mastaba-sculpture-recreated-in-augmented-reality-07-08-2020/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dipnotsanat sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et